Rak jelita grubego

Badania skriningowe w kierunku raka jelita grubego przewidują test na krew utajoną w kale (test ten wykrywa śladowe ilości krwi, które nie zmieniają koloru stolca), a w przypadku wyniku dodatniego - sigmoidoskopię, kolonoskopię lub badania radiologiczne. Badania endoskopowe (sigmoidoskopia i kolonoskopia) polegają na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego węża wyposażonego w sprzęt optyczny i umożliwiają ocenę wzrokową ścian jelita grubego. Sigmoidoskop sięga na odległość do 60cm, natomiast kolonoskop pozwala ocenić całe jelito grube. Możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego w celu potwierdzenia rozpoznania. Badania te pozwalają nie tylko wykryć wczesne raki jelita, ale również usunąć niewielkie zmiany, będące stanami przedrakowymi.

W Stanach Zjednoczonych u osób po 50. roku życia badanie na krew utajoną zaleca się raz w roku, sigmoidoskopię co 5 lat, dwukontrastowe rentgenowskie badanie jelita i kolono skopię co 5-10 lat.

Kolonoskopia wydaje się być metodą najskuteczniejszą. Jest jednak kosztowna, nie zawsze w petni skuteczna, a często również nieakceptowana przez pacjentów.

Więcej informacji na temat nowotworu jelita grubego

Oceń artykuł:

Aktualna ocena:0

Wybierz tematykę artykułów