Kalkulator WHR

Stosunek obwodu talii do obwodu bioder

Czym jest WHR?

WHR (skrót od angielskiego Waist to Hip Ratio w języku polskim stosunek obwodu talii do obwodu bioder) jest współczynnikiem powstałym przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder (pomiary dokonywane w dowolnej jednostce miar).

W jakim celu używamy wskaźnika WHR?

WHR stanowi wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka i jest wyznacznikiem określającym rodzaj sylwetki ciała (sylwetka w kształcie gruszki bądź jabłka) oraz typ otyłości (otyłość brzuszna bądź pośladkowo-udowa). Biodrowa pula tkanki tłuszczowej jest trudniej metabolizowana niż brzuszna. Fakt ten niestety utrudnia odchudzanie tych rejonów ciała, ale umożliwia organizmowi utrzymanie optymalnego poziomu cholesterolu, bezpośrednio związanego z ryzykiem wystąpienia wspomnianych poniżej chorób cywilizacyjnych.

Typ otyłości jest jednak tylko jednym z czynników ryzyka wymienionych poniżej chorób. Wskaźnik WHR powinien więc być rozpatrywany wspólnie z ze współczynnikiem BMI oraz innymi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia.

Jakie są zdrowotne konsekwencje nadwagi i otyłości?

Nadwaga i otyłość są związane ze skróceniem przewidywalnej długości życia oraz zwiększeniem ryzyka wystąpienia wielu chorób. Aby dowiedzieć się więcej na temat konsekwencji zdrowotnych nadwagi i otyłości przejdź do strony poświęconej wskaźnikowi BMI.

Oceń artykuł:

Aktualna ocena:3.17

Wybierz tematykę artykułów