Diagnostyka cytopatologiczna

Opiera się ona na mikroskopowej ocenie komórek pobranych od pacjenta z miejsca występowania podejrzanej zmiany. Pozwala wykryć nowotwór lub też określić ewentualne zagrożenie nowotworzenia.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu materiału dwoma możliwymi sposobami.

Metoda złuszczeniowa opiera się o rozmazy komórek ulegających samoistnemu złuszczaniu się (plwocina, płyny z jam ciała) bądź też wymazy (błony śluzowe przewodu pokarmowego lub oskrzeli, szyjka macicy).

Metoda aspiracyjna polega na nakłuciu zmienionego obszaru cienką igłą (0,5-0,6 mm) i dalszym badaniu rozprowadzonego na szkiełku mikroskopowym materiału ze światła igły. Jest to biopsja aspiracyjna denkoigłowa (BAC, punkcja).

Stanowi ona szybką metodę, w której po nakłuciu narządu przez skórę pod ciśnieniem do igły dostają się komórki i płyny z badanej tkanki. Dzięki małej średnicy igły metoda ta zazwyczaj nie
daje powikłań. W połączeniu z technikami obrazowania, takimi jak USC czy tomografia komputerowa, możliwe jest bezpieczne pobranie próbki guza znajdującego się w dowolnym miejscu ciała, nawet wtedy, gdy jest on niewyczuwalny.

Badanie cytologiczne jest szczególnie pomocne w diagnostyce zmian chorobowych szyjki macicy, układu oddechowego, jamy otrzewnowej, jamy opłucnowej. Najczęściej stosowane jest do rozpoznań wczesnego raka szyjki macicy.

Oceń artykuł:

Aktualna ocena:1

Wybierz tematykę artykułów