Kalkulator LDL

Lipoproteina małej gęstości

Co to jest LDL?

LDL (skrót od angielskiego Low-Density Lipoprotein to w języku polskim lipoproteina małej gęstości) jest jednym z tłuszczowo-białkowych nośników cholesterolu (lipoprotein) we krwi człowieka. Transport ten odbywa się w kierunku od wątroby do wszystkich komórek organizmu. LDL popularnie nazywana jest „złym” cholesterolem.

„Zły” cholesterol

Lipoproteina LDL nazywana jest “złym cholesterolem” ze względu na istniejącą zależność pomiędzy jej poziomem a odkładaniem się blaszek miażdżycowych w naczyniach tętniczych. Obecność miażdżycy natomiast jest ściśle powiązana z występowaniem nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu, choroby niedokrwiennej serca i innych chorób układu krążenia.

Dlaczego obliczamy poziom LDL?

Biochemiczny pomiar poziomu LDL jest bardzo drogi, czasochłonny i wymaga wyposażenia laboratorium w specjalistyczną aparaturę. Z tego właśnie powodu poziom LDL jest zwykle szacowany na podstawie znajomości wartości poziomów całkowitego cholesterolu, HDL (High-Density Lipoprotein = lipoproteina o dużej gęstości = „dobry” cholesterol) i trójglicerydów (TG).

Oceń artykuł:

Aktualna ocena:0

Wybierz tematykę artykułów